Seasons Greetings

Television

Emmys 2022: See Winners List

viewsViews 122

Emmys 2022: See Winners List

by Kit Bowen 13 September, 2022

Here’s the full list of 2022 Emmy winners:

BEST DRAMA SERIES

Better Call Saul 
Euphoria 
Ozark 
Severance 
Squid Game
Stranger Things
Succession – WINNER!
Yellowjackets 

BEST ACTRESS IN A DRAMA SERIES

Jodie Comer (Killing Eve)
Laura Linney (Ozark)
Melanie Lynskey (Yellowjackets)
Sandra Oh (Killing Eve)
Reese Witherspoon (The Morning Show)
Zendaya (Euphoria) -- WINNER!

BEST ACTOR IN A DRAMA SERIES

Jason Bateman (Ozark)
Brian Cox (Succession)
Lee Jung-jae (Squid Game) -- WINNER!
Bob Odenkirk (Better Call Saul)
Adam Scott (Severance)
Jeremy Strong (Succession)

BEST SUPPORTING ACTRESS IN A DRAMA SERIES

Patricia Arquette (Severance)
Julia Garner (Ozark) -- WINNER!
Jung Ho-yeon (Squid Game)
Christina Ricci (Yellowjackets)
Rhea Seehorn (Better Call Saul)
J. Smith-Cameron (Succession)
Sarah Snook (Succession)
Sydney Sweeney (Euphoria) 

BEST SUPPORTING ACTOR IN A DRAMA SERIES

Nicholas Braun (Succession)
Billy Crudup (The Morning Show)
Kieran Culkin (Succession)
Park Hae-soo (Squid Game)
Matthew Macfadyen (Succession) -- WINNER!
John Turturro (Severance)
Christopher Walken (Severance)
Oh Yeong-soo (Squid Game)

BEST COMEDY SERIES

Abbott Elementary 
Barry 
Curb Your Enthusiasm 
Hacks 
The Marvelous Mrs. Maisel
Only Murders in the Building 
Ted Lasso -- WINNER!
What We Do in the Shadows 

BEST ACTRESS IN A COMEDY SERIES

Rachel Brosnahan (The Marvelous Mrs. Maisel)
Quinta Brunson (Abbott Elementary)
Kaley Cuoco (The Flight Attendant)
Elle Fanning (The Great)
Issa Rae (Insecure)
Jean Smart (Hacks) -- WINNER!

BEST ACTOR IN A COMEDY SERIES

Donald Glover (Atlanta)
Bill Hader (Barry)
Nicholas Hoult (The Great)
Steve Martin (Only Murders in the Building)
Martin Short (Only Murders in the Building)
Jason Sudeikis (Ted Lasso) -- WINNER! 

BEST SUPPORTING ACTRESS IN A COMEDY SERIES

Alex Borstein (The Marvelous Mrs. Maisel)
Hannah Einbinder (Hacks)
Janelle James (Abbott Elementary)
Kate McKinnon (Saturday Night Live)
Sarah Niles (Ted Lasso)
Sheryl Lee Ralph (Abbott Elementary) -- WINNER!
Juno Temple (Ted Lasso)
Hannah Waddingham (Ted Lasso)

BEST SUPPORTING ACTOR IN A COMEDY SERIES 

Anthony Carrigan (Barry)
Brett Goldstein (Ted Lasso) -- WINNER!
Toheeb Jimoh (Ted Lasso)
Nick Mohammed (Ted Lasso)
Tony Shalhoub (The Marvelous Mrs. Maisel)
Tyler James Williams (Abbott Elementary)
Henry Winkler (Barry)
Bowen Yang (Saturday Night Live)

BEST LIMITED OR ANTHOLOGY SERIES

Dopesick 
The Dropout 
Inventing Anna
Pam & Tommy
The White Lotus -- WINNER!

BEST ACTRESS IN A LIMITED SERIES, MOVIE OR ANTHOLOGY

Toni Collette (The Staircase)
Julia Garner (Inventing Anna)
Lily James (Pam & Tommy)
Sarah Paulson (Impeachment: American Crime Story)
Margaret Qualley (Maid)
Amanda Seyfried (The Dropout) -- WINNER!

BEST ACTOR IN A LIMITED SERIES, MOVIE OR ANTHOLOGY

Colin Firth (The Staircase)
Andrew Garfield (Under the Banner of Heaven)
Oscar Isaac (Scenes From a Marriage)
Michael Keaton (Dopesick) -- WINNER!
Himesh Patel (Station Eleven)
Sebastian Stan (Pam & Tommy)

BEST SUPPORTING ACTRESS IN A LIMITED OR ANTHOLOGY SERIES OR MOVIE

Connie Britton (The White Lotus)
Jennifer Coolidge (The White Lotus) -- WINNER!
Alexandra Daddario (The White Lotus)
Kaitlyn Dever (Dopesick)
Natasha Rothwell (The White Lotus)
Sydney Sweeney (The White Lotus)
Mare Winningham (Dopesick)

BEST SUPPORTING ACTOR IN A LIMITED OR ANTHOLOGY SERIES OR MOVIE

Murray Bartlett (The White Lotus) -- WINNER!
Jake Lacy (The White Lotus)
Will Poulter (Dopesick)
Seth Rogen (Pam & Tommy)
Peter Sarsgaard (Dopesick)
Michael Stuhlbarg (Dopesick)
Steve Zahn (The White Lotus) 

BEST VARIETY TALK SERIES

The Daily Show With Trevor Noah
Jimmy Kimmel Live! 
Last Week Tonight With John Oliver -- WINNER!
Late Night With Seth Meyers 
The Late Show With Stephen Colbert 

BEST COMPETITION PROGRAM

The Amazing Race 
Lizzo’s Watch Out for the Big Grrrls -- WINNER!
Nailed It! 
RuPaul’s Drag Race 
Top Chef 
The Voice  

BEST DIRECTING FOR A DRAMA SERIES

Jason Bateman (Ozark)
Ben Stiller (Severance)
Hwang Dong-hyuk (Squid Game) -- WINNER!
Mark Mylod (Succession)
Cathy Yan (Succession)
Lorene Scafaria (Succession)
Karyn Kusama (Yellowjackets) 

BEST DIRECTING FOR A LIMITED OR ANTHOLOGY SERIES OR MOVIE

Danny Strong (Dopesick)
Francesca Gregorini (The Dropout)
Michael Showalter (The Dropout)
John Wells (MAID)
Hiro Murai (Station Eleven)
Mike White (The White Lotus) -- WINNER!

BEST DIRECTING FOR A COMEDY SERIES

Hiro Murai (Atlanta)
Bill Hader (Barry)
Lucia Aniello (Hacks)
Mary Lou Belli (The Ms. Pat Show)
Jamie Babbit (Only Murders in the Building)
Cherien Dabis (Only Murders in the Building)
MJ Delaney (Ted Lasso) -- WINNER!

BEST WRITING FOR A COMEDY SERIES

Quinta Brunson (Abbott Elementary) -- WINNER!
Duffy Boudreau (Barry)
Alec Berg, Bill Hader (Barry)
Lucia Aniello, Paul W. Downs, Jen Statsky (Hacks)
Steve Martin, John Hoffman (Only Murders in the Building)
Jane Becker (Ted Lasso)
Sarah Naftalis (What We Do in the Shadows)
Stefani Robinson (What We Do in the Shadows)

BEST WRITING FOR A DRAMA SERIES

Thomas Schnauz (Better Call Saul)
Chris Mundy (Ozark)
Dan Erickson (Severance)
Hwang Dong-hyuk (Squid Game)
Jesse Armstrong (Succession) -- WINNER!
Jonathan Lisco, Ashley Lyle, Bart Nickerson (Yellowjackets)
Ashley Lyle, Bart Nickerson (Yellowjackets)

BEST WRITING FOR A LIMITED OR ANTHOLOGY SERIES OR MOVIE

Danny Strong (Dopesick)
Elizabeth Meriwether (The Dropout)
Sarah Burgess (Impeachment: American Crime Story)
Molly Smith Metzler (MAID)
Patrick Somerville (Station Eleven)
Mike White (The White Lotus) -- WINNER!

BEST WRITING FOR A VARIETY SPECIAL

Ali Wong (Ali Wong: Don Wong)
Ian Berger, Devin Delliquanti, Jennifer Flanz, Jordan Klepper, Zhubin Parang, Scott Sherman (The Daily Show With Trevor Noah Presents: Jordan Klepper Fingers the Globe – Hungary for Democracy)
Jerrod Carmichael (Jerrod Carmichael: Rothaniel) -- WINNER!
Nicole Byer (Nicole Byer: BBW (Big Beautiful Weirdo))
Norm Macdonald (Norm Macdonald: Nothing Special)